Online Nomination Form Athletic Hall of Fame Charter
       
ENTIRE LIST GRADUATION INDUCTION SPORT(S) / OTHER
1977-78 Hockey Team   2003 Hockey
2002 Softball Team   2012 Softball
Ellyn M. Adami (see Manzo) 1983 2000 Swimming & Diving
I. Vale Adams 1948 1994 Basketball, Golf
Martha A. Alderman (see Cochrane) 1966 1981 Basketball, Tennis
Mary P. Allen   1988 Director of Women's Physical Education
Robert D. Amaden   1986 Administrator
Judith Axland Anderson 1964 1982 Track
Michael R. Ansani 1998 2009 Basketball
Katherine A. Anthony (see Palmer) 1976 1986 Field Hockey, Basketball, Tennis
Edwin N. Asmann 1928 1987 Basketball, Baseball, Football
Judith Axland (see Anderson) 1964 1982 Track
Robert G. Ayres 1967 1978 Soccer, Hockey
Robert C. Bade 1935 1985 Track, Football, Baseball
Adolph V. Baracani Jr. 1949 1976 Football
Katherine G. Barr 1968 1984 Tennis, Basketball, Field Hockey
Denise C. Barrett (see McGuire) 1987 2003 Swimming
Charles M. Becker 1942 1975 Baseball, Football
T.R. Bell 1996 2009 Soccer, Hockey, Coach
Francis E. Berg 1940 1997 Football, Baseball
Norman A. Berglund 1952 1974 Basketball
Anne Bennett (see Rhodus) 1993 2006 Basketball, Soccer
John R. Biolo 1939 1974 Football, Baseball
Carolyn Schuetz Blankinship 1984 1994 Basketball, Softball
Deborah M. Boe 1985 1995 Volleyball, Softball, Basketball
Marjorie Ingram Bonnie 1936 1975 Field Hockey, Basketball, Track, Volleyball
James J. Borgenson 1942 1978 Baseball, Basketball
Douglas Bowman 1991 2013 Hockey
Hawley J. Boyle 1938 1976 Football, Basketball, Baseball
John W. Breen   1974 (Coach) Football, Basketball
Michael H. Brennan 1979 2000 Tennis, Hockey
Barbara Brinkman (see Philbrick) 1960 1975 Group Organization
Frederick M. Broda 1968 1978 Basketball, Baseball
Theodore J. Broecker 1951 1974 Tennis
Alison Grubbs Buckley  2001 2011 Basketball
William F. Bulow 1942 1992 Football, Basketball, Baseball
Dan Burns  1981 2012 Soccer, Hockey
Robert T. Burns 1955 1980 Baseball, Football, Basketball
Peter J. Bussone 1948 1978 Football, Basketball, Baseball
H. Keith Cady 1938 1994 Basketball
Christi A. Carlo (see Smith) 1981 1991 Softball, Swimming & Diving
Robert L. Caruthers 1940 1974 Football, Baseball
Edward G. Cochran 1975 1990 Basketball
Martha Alderman Cochrane 1966 1981 Basketball, Tennis
Avelino Cortez 1987 2007 Football
Robert F. Craig 1962 2003 Football, Track
Michael E. Dau 1958 1977 Football, Track
Joseph E. Dempsey Jr. 1953 1978 Golf, Football
Bryan Desmond  1993 2012 Hockey
Neal Dickson 1926 1974 Football, Baseball, Track, Basketball
David B. Dohman 1978 1993 Handball
Leslie M. Dohr 1935 1975 Football, Basketball, Baseball
Eric Drometer 1992 2008 Soccer
Nancy M. Dryden (see Tatsuguchi) 1987 2002 Swimming & Diving
Barrie Johnson Dunbar 1965 1980 Field Hockey, Basketball
W. Roland Dunsmore 1913 1975 Baseball, Football, Track
Evelyn Dye (see Gill) 1963 1978 Tennis, Basketball, Field Hockey
Robert Edgell 2000 2010 Swimming & Diving
Jobbie H. Eiserman 1938 1975 Football, Basketball, Baseball
Bill R. Emery 1936 1991 Baseball, Basketball, Tennis
John Erickson   1989 (Coach) Basketball, Track
David Fee 1999 2013 Rugby, Football
Leo J. Ferrari 1953 1997 Football
Faust L. Ferzacca 1931 1974 Football, Basketball, Baseball
H. James Field Jr. 1971 1984 Hockey, Tennis, Soccer
Albert C. Fischer 1951 1987 Baseball
Auwell Fogarty 1939 1986 Football, Basketball
Roger J. Folgate 1926 1974 Football, Basketball, Baseball
Donald R. Ford 1969 1989 Wrestling, Baseball
Sarah Frantz (see Lenihan)  2001 2011 Volleyball
Tony Fritz   2007 (Coach) Hockey, Soccer
Colleen Gallagher (see O'Connor) 1998 2010 Swimming & Diving
Floyd A. Gates 1942 1977 Football, Basketball, Baseball
Ann Gebhardt 1993 2006 Basketball
Evelyn Dye Gill 1963 1978 Tennis, Basketball, Field Hockey
Ernest C. Gilroy Jr. 1940 1990 Baseball, Golf
Herbert O. Glaser 1949 2001 Baseball
Harold Goldsmith Jr.  1953 1978 Tennis
Anton C. Goodman 1933 1983 Football, Track, Basketball
Norman Goodman   1992 (Coach) Basketball
Melville A. Gray 1916 1974 Football, Basketball
Martha E. Gray (see Herb) 1977 1992 Swimming & Diving
Alison Grubbs (See Buckley)  2001 2011 Basketball
Peter Guernsey Jr. 1970 1984 Hockey
Cindy Lynn Hahn (see Pederson) 1986 2006 Softball
John M. Handrahan 1979 2004 Hockey
Sue Leonard Haney 1984 2004 Swimming & Diving
Al Hanke   1991 (Coach) Football, Track, Wrestling
Tammy Hanke (see Parrott) 1986 2005 Softball
Bruce W. Harris 1969 1989 Wrestling, Track, Football
Donald B. Hause Sr. 1923 1975 Track, Baseball, Football
Dean Hayes 1959 2009 Coach, Track & Field
Ruth "Jamie" Hayes-Arista 1982 2007 Swimming & Diving, Field Hockey, Softball
Joseph F. Hein 1940 1990 Football, Baseball
Martha Gray Herb 1977 1992 Swimming & Diving
Daniel M. Herz 1957 1979 Football, Baseball
Marian H. Higginbotham (see Niles) 1966 1976 Field Hockey, Basketball, Volleybal
Jill Morrison Hirsch  1991 2001 Basketball, Volleyball, Softball
James K. Hisler Jr. 1956 1999 Football
Ephraim T. Holmgren 1927 1976 Football, Basketball
Michael B. Horner 1968 1978 Soccer, Hockey
Marjorie Ingram (see Bonnie) 1936 1975 Field Hockey, Basketball, Track, Volleyball
Lee W. Jackson 1924 1975 Football, Baseball, Track
David H. Jacobs 1959 1997 Basketball, Baseball
Barry Jacobson 1981 2004 Soccer
Harriette Morgan Jauch 1940 1977 (Coach) Field Hockey, Basketball, Tennis, P.E.
Richard F. Jauch 1939 1979 Football, Baseball
Erica Jensen 1989 2004 Swimming & Diving
Chris J. Jensen 1984 2002 Football
Dennis R. Johnson 1954 1985 Football, Golf, Track
Barrie Johnson (see Dunbar) 1965 1980 Field Hockey, Basketball
Archie W. Jones 1953 1984 Baseball
Ralph Jones   1974 (Coach) Football, Basketball
Walter R. Jones 1954 1975 Football, Basketball
Robert H. Joor 1952 1975 Basketball
Nancy Molter Kalil 1982 2004 Handball
John E. Katzler 1951 1976 Basketball, Baseball
Bruce T. Keller 1967 1977 Football, Track
David S. Kelly 2000 2010 Tennis
Ken Kelly 1985 2005 Basketball
Jonathan V. Kendler 1985 2001 Handball, Baseball
Janine Vcelka Kennedy 1990 2005 Volleyball
Stephen Kingman 1972 1982 Baseball, Football, Basketball
John Klasen 1996 2010 Football
Richard L. Kolowski 1966 1991 Football, Wrestling
Joseph J. Koss 1941 1986 Track, Football, Basketball
Albert A. Kroll 1939 1991 Football
Ernest G. Krueger 1915 1974 Football, Basketball, Baseball
Eileen Schrieber Kruspe 1986 1997 Swimming & Diving
Ralph W. Kunzmann 1986 1996 Soccer, Hockey, Lacrosse
Christine McBride Larson 1987 1998 Basketball, Volleyball
Evert Larson 1937 1982 Football, Basketball, Baseball
Donna M. Lawlor M.D. 1985 1999 Softball
Garfield R. Leaf 1924 1976 Football, Basketball
Stephanie Reinboldt Leao 2002 2012 Volleyball
Walter H. Lemm   1975 (Coach) Basketball, Football
Sarah Frantz Lenihan 2001 2011 Volleyball
John Leonard   1998 (Coach) Swimming & Diving
Tom S. Lewis 1962 1974 Basketball, Track, Football
Tobi Limke 1997 2007 Swimming
George W. Lineburg 1938 1988 Football, Basketball, Baseball
Willis R. Ludemann 1942 1983 Football
Colin J. Lundgren 1986 2002 Football
William F. Lutz 1933 1990 Football, Baseball
Karl Maass 1978 2003 Basketball, Baseball
Scott D. MacFarlane 1982 1997 Hockey
Ira D. MacIntosh   1975 (Coach) Football, Basketball, Track
Elmer J. Maiman 1939 1976 Baseball, Basketball
Michael J. Maiman 1970 1983 Basketball, Baseball, Track, Football
Ellyn Adami Manzo 1983 2000 Swimming & Diving
William A. Marbach 1943 1993 Football
Richard A. Martin 1958 1983 Basketball, Golf
Robert W. Martin 1982 2004 Handball
Thomas N.H. Martin 1930 1976 Football, Track
William J. Martinov 1939 1989 Football, Baseball
Peter B. Mayer 1930 1977 Football, Baseball
Kenneth McAllister 1939 1974 Football, Basketball, Baseball
Christine C. McBride (see Larson) 1987 1998 Basketball, Volleyball
Leon N. McFerran 1918 1977 Basketball, Football, Baseball
Denise Barrett McGuire 1987 2003 Swimming & Diving
Robert M. McKenna 1941 1981 Basketball, Baseball
Larry G. McLain 1961 1997 Football
Douglas Moorad 1977 2005 Soccer, Baseball
Harriette E. Morgan (see Jauch) 1940 1977 (Coach) Field Hockey, Basketball, Tennis, P.E.
Charles Morrison   1998 (Coach) Hockey
Jill A. Morrison (see Hirsch) 1991 2001 Basketball, Volleyball, Softball
Humphrey Mosenge 1977 2005 Soccer
Anthony M. Mulert 1983 1997 Soccer
Sandra Nichols Nash 1984 1998 Handball, Field Hockey, Softball
Ernest Neal   1974 Equipment
Sandra B. Nichols (see Nash) 1984 1998 Handball, Field Hockey, Softball
Marian Higginbotham Niles 1966 1976 Field Hockey, Basketball
Lawrence Niwa 1972 1985 Baseball, Football, Basketball
Diana W. Nyad 1973 1982 Swimming & Diving, Broadcaster
Eric G. Nyberg 1951 1974 Football, Basketball
Colleen Gallagher O'Connor 1998 2010 Swimming & Diving
Joseph B. Ogrin 1941  1998 Football
Paul B. Oliver 1954 1997 Basketball
Clinton W. Orr 1932 1975 Football, Baseball, Basketball, Track
Angelo Palango 1942 1980 Football
Katherine Anthony Palmer 1976 1986 Field Hockey, Basketball, Tennis
Anna Panighetti 1998 2008 Volleyball, Swimming & Diving, Basketball
Carl DeVer Parker 1934 1978 Football, Track, Basketball
David Parker 1959 1996 Football
Tammy Hanke Parrott 1986 2005 Softball
Cindy Lynn Hahn Pederson 1986 2006 Softball, Volleyball
Chester A. Petersen 1939 1975 Football, Baseball
Robert P. Petersen 1947 1982 Basketball, Football, Baseball
Barbara Brinkman Philbrick 1960 1975 Group Organization
Beth Pier    2011 (Coach) Volleyball
Jonathan N. Pingree 1985 2001 Hockey, Lacrosse, Baseball
Harry Porett 1927 1974 Football
Bryan D. Porto 1972 2003 Soccer
Priscilla Posick (see Rollmann) 1990 2000 Basketball, Soccer, Softball
Jerome E. Powers 1948 1975 Football, Basketball
Jonathan O. Pratt 1979 2004 Hockey, Baseball
Frederic W. Priestman 1926 1976 Football, Track, Soccer
Ellen P. Rayner 1966 1981 Basketball
Hilda L. Reedom 1976 1989 Basketball
Dr. Edwin Reichert   1985 Physical Education (Chairman)
Stephanie Reinboldt (see Leao)  2002 2012 Volleyball
Anne Bennett Rhodus 1993 2006 Basketball, Soccer
Dr. Philander Ricks Jr. 1953 1974 Football, Baseball
Lloyd G. Roberts Sr. 1935 1985 Football, Track, Baseball
Vernon E. Roberts 1976 1993 Handball
Priscilla Posick Rollmann 1990 2000 Basketball, Soccer, Softball
Anthony Roskie 1929 1974 Football, Basketball, Baseball
Melvin F. Rouse 1937 1976 Football, Baseball, Basketball
Andrew J. Russo 1970 1985 Basketball
Rob Samuels  1996 2011 Soccer
Peter A. Schmit 1947 1974 Football, Basketball
Eileen S. Schrieber (see Kruspe) 1986 1997 Swimming & Diving
Carolyn A. Schuetz (see Blankinship) 1984 1994 Basketball, Softball
Robert E. Shaw, Jr. 1984 2004 Football
Alan Shethar 1971 2006 Basketball
Lyle I. Shirley 1988 2002 Lacrosse
Ralph L. Shively   1987 Faculty Member
John R. Sime 1961 1982 Baseball, Basketball
Roger W. Siuda 1953 1978 Football
Donald C. Skrinar 1950 1990 Football, Baseball
Jackie Slaats   2008 (Coach) Basketball, Volleyball, Athletic Director
Robyn Slater 2003 2013 Hockey, Softball, Tennis
Michael D. Smith 1973 1994 Hockey
Tom Smith 1987 2006 Swimming & Diving
Philip K. Sokody 1961 1995 Basketball
Christi Carlo Smith 1981 1991 Softball, Swimming & Diving
Lester R. Stang 1929 1979 Football, Baseball, Basketball
Rachel Steele (Robinson) 1983 1999 Tennis, Field Hockey
Guy A. Stehley 1980 1997 Swimming & Diving
Charles A. Sterling 1954 1976 Football, Track
John Stickels 1939 1990 Basketball (Trainer)
Robert L. Stickles 1939 1977 Baseball, Basketball, Football
Peter Paul Stralko 1932 1982 Baseball, Basketball, Football, Track
Michael J. Stusick 1976 1987 Hockey
Doug Sutor 1977 2007 Football
Andy Sweet   1999 (Coach) Hockey, Tennis, XC, Track
Nicole Tarandy (see Whalen) 1991 2001 Soccer, Swimming & Diving
Daniel J. Tarkowski 1995 2005 Swimming
Nancy Dryden Tatsuguchi 1987 2002 Swimming & Diving
Peter G. Taylor 1973 1998 Hockey
Charles C. Thom 1953 1993 Baseball
Dick Triptow   2000 (Coach) Basketball, Soccer, Baseball
Casey Urlacher 2003 2013 Football
Daniel Vacco 1992 2006 Hockey
Janine Vcelka (see Kennedy) 1990 2005 Volleyball
Robbie Ventura 1994 2008 Hockey, Cycling
Robert W. Verdi 1967 1988 Sports Writer
Harley C. Wahl 1959 1976 Football, Baseball, Wrestling
Tony Wall, Jr. 1979 2009 Football, Baseball
Charles M. Walsh 1954 1979 Football
Glenn L. Walters 1961 1977 Baseball, Football, Basketball
Nicholas Wasylik   1979 (Coach) Football, Baseball, Athletic Director
Eugene V. Waterfall 1956 1981 Basketball, Track
Nicole Tarandy Whalen 1991 2001 Soccer, Swimming & Diving
Jessica Wiehrdt 1998 2009 Soccer, Basketball
Martin T. Wittmer 1987 2002 Soccer, Hockey
Kenneth W. Wolf 1952 1977 Basketball
Thomas L. Woodard 1970 1995 Football, Hockey
Wesley Yee 1972 1989 Handball
View: Mobile | Desktop